Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pt garantii de buna executie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pt garantii de buna executie

Cum facturez garantiile de buna executie , platite#-o la initiativa beneficiarului in luna iulie 2010 , daca ele au fost inregistrate anterior in contabilitate cu TVA 19 %
Garantiile de buna executie nu reprezinta operatiuni in sfera de aplicare a tva. Nu exista obligativitatea ca aceste garantii sa fie facturate, daca beneficiarul solicita factura pt garantii, aceasta nu va cuprinde tva
In practica eu am intilnit 2 situatii care mi s-au parut corecte:
- factura lucrarii integral, asa cum rezulta din situatiile de lucrari, garantia de buna executie nu se inscrie in factura sau se inscrie dar numai informativ, fara a fi scazuta din totalul de plata. Beneficiarul lucrarii nu achita sau blocheaza intr-un cont garantia, in procentul prevazut in contract.
- factura lucrarii integral, cf situatiilor de lucrari. Garantia se inscrie in factura cu semnul minus, fara a calcula tva pt ea, valoarea afectind totalul de plata. Beneficiarul achita cv facturii. La finalul perioadei de garantie se emite o factura pt valoarea inscrisa cu minus in factura initiala, fara a calcula tva. Beneficiarul achita contravaloarea acestei facturi.

Garantia de buna executie nu poate micsora baza impozabila care este reprezentata de valoarea inscrisa in situatia de lucrari.

Din ceea ce deduc in cazul dvoastra nu s-a procedat ca mai sus, ci s-a facturat cu minus valoarea garantiei pt care s-a calculat tva sau nu s-a facturat deloc, avind astfel diferente intre situatia de lucrari si valoarea bazei impozabile.
De facturat trebuie sa facturati cu 19%, daca situatiile de lucrari au fost acceptate de beneficiar anterior datei de 30.06.2010. Datorati insa penalitati pt tva necolectat de la data facturii initiale pina la data de 25.08.2010, daca ar fi rezultat tva de plata.